Porady psiego psychologa

Co zrobić, jeśli pies pozostawiony w domu wyje i niszczy meble? Jak sobie poradzić z psem agresywnym, lękliwym wrażliwym i delikatnym? Zrozumienie psa nie jest łatwe, ale możliwe. Wystarczy wsłuchać się w jego potrzeby.
Porady psiego psychologa

Porozumienie pomiędzy psem a jego opiekunem jest podstawą wspólnego życia. Zdarza się jednak, że pewnych zachowań naszego psa nie potrafimy zrozumieć i nie wiemy jak na nie reagować. Warto wtedy zwrócić się do behawiorysty, który poradzi, co w takiej sytuacji należy robić, a także jak wpłynąć na czworonoga, by zachowywał się, jak powinien.

Co jednak gdy nie masz takiej możliwości i chcesz problem rozwiązać samemu? Przede wszystkim poznaj potrzeby swojego psa.

  • Jeśli pies wyje, gdy zostaje sam w domu, to prawdopodobnie boi się rozstania. Może to być związane ze zmianą dotychczasowych przyzwyczajeń. Jeśli zawsze ktoś był z nim w domu, a od pewnego czasu zostaje sam na kilka godzin, to jego reakcją może być właśnie wycie. Aby tego uniknąć, stopniuj mu długość rozstania – najpierw 5 minut, potem 10, i tak dalej. Pamiętaj, by żegnać się możliwie krótko. Powitanie może być wylewne 🙂
  • Jeśli pies dokonuje zniszczeń podczas nieobecności domowników, to albo się nudzi, albo rozładowuje emocje i stres. Może też po prostu bać się rozstania. Pamiętaj, nigdy nie karć i nie karz go za szkody, od których minął już dłuższy czas. Nie skojarzy kary z przyczyną, nie odniesie więc ona żadnego efektu. Przed wyjściem spróbuj zmęczyć go długim spacerem lub intensywną zabawą, w domu pochowaj mu przysmaki lub zajmij go twardym gryzakiem naturalnym.
  • Jeśli pies jest zazdrosny o drugie zwierzę, traktuj obydwa tak samo: w tym samym czasie dawaj im jeść, baw się z nimi, poświęcaj im tyle samo uwagi, stawiaj takie same granice i wymagania. Jeśli nie będziesz faworyzować żadnego, nie będą czuć się odrzucone.
  • Jeśli podczas spaceru pies jest agresywny wobec innych psów, to powodem takiego zachowania może być lęk, stres, obrona własnego terytorium, ochrona właściciela, czy wyczuwane zamiary drugiego zwierzęcia. Możesz temu zaradzić zapisując się na zajęcia grupowe do szkoły dla psów.
  • Jeśli pies jest lękliwy, wrażliwy i delikatny, a Ty nie wiesz, jak z nim postępować, to po prostu daj mu czas. Nie zmuszaj do zabawy, nie głaskaj na siłę, nie zwracaj wciąż na niego uwagi. Daj mu się oswoić z nowymi warunkami. Gdy będzie gotowy, sam wyjdzie z inicjatywą. W trudnych przypadkach psów bojaźliwych lub nadpobudliwych pomocny jest masaż relaksacyjny.

Przeczytaj także

Ares Nowy Wizerunek

Nowy wizerunek firmy Ares

Nowoczesna firma wymaga nowoczesnego wizerunku i sposobów komunikacji. Szerokie otwarcie na nowe rynki zagraniczne oraz nowa oferta były dla nas impulsem do zmian również w sferze wizualnej, Witamy w nowej odsłonie na nowej stronie.

Przeczytaj artykuł
Animals Veterinary Days

Targi Animals’ Days

Po długiej przerwie covidowej wracają największe targi zoologiczne w Polsce – Animals’ Days. Odbędą się w dniach 15-17 października w Ptak Expo Nadarzyn. Nie zabraknie tam również naszego stoiska.

Przeczytaj artykuł
Certyfikat Diamenty Zoologii

Certyfikat Diamenty Zoologii

Nasza nowa bezzbożowa kiełbasa Major Premium została wyróżniona certyfikatem Diamenty Zoologii podczas odbywających się w Łodzi targów Pet Expo Meeting. Kapituła doceniła innowacyjność i prostotę naszego produktu.

Przeczytaj artykuł