Najczęstsze błędy żywieniowe

Karmienie zwierzaków resztkami ze stołu, chipsami, hamburgerami oraz podawanie im zbyt dużej ilości karmy może spowodować cukrzycę, nadciśnienie, choroby skórne i wiele innych dolegliwości. Przekarmienie psa może mieć tak samo fatalne skutki jak niedożywienie.
Najczęstsze błędy żywieniowe

Jako opiekunowie zwierząt towarzyszących chcemy dla nich jak najlepiej. Niestety, często nieświadomie popełniamy małe grzechy, które mogą odbijać się negatywnie na ich zdrowiu. Zazwyczaj wynikają one z naszej niewiedzy, ale też z miękkiego serca. Warto więc mieć świadomość, co szkodzi psu i za każdym razem pytać się samego siebie – czy na pewno chcę zaszkodzić swojemu przyjacielowi? Oto lista rzeczy, których powinieneś pamiętać.

 1. Przekarmianie. 

Nie dawaj psu zbyt dużych ilości jedzenia, nie uzupełniaj na wpół opróżnionej miski, ustal regularne godziny karmienia, nie podawaj zbyt wielu przysmaków. Nie trzymając się tych zasad możesz doprowadzić psa do otyłości, z którą wiąże się szereg chorób towarzyszących, jak choćby cukrzyca, dolegliwości wątroby, zwyrodnienia stawów pod naciskiem masy ciała, nadciśnienie, choroby skórne i wiele innych. Przekarmiając, skracasz życie swojemu psu.

 1. Karmienie jedzeniem dla ludzi. 

To, co dobre dla Ciebie, nie służy, a wręcz szkodzi Twojemu psu. Nie może on spożywać przypraw, sztucznych aromatów, barwników i konserwantów, które niestety w naszym jedzeniu królują. Nie daj się zmiękczyć błagalnym wzrokiem – odmowa plasterka wędliny czy ciastka pójdzie mu na zdrowie. 

 1. Niedostosowanie porcji i jakości pożywienia do wieku i stanu psa

Czytaj etykiety z zaleceniami dotyczącymi odpowiednich porcji pokarmu. Karmienie zgodnie z zaleceniami uwzględniającymi wiek, wagę, aktywność i stan zdrowotny, pomoże Twojemu psu utrzymać zdrowie i dobrą kondycję.

 1. Podawanie szkodliwych produktów

Wiele produktów, pozornie nieszkodliwych, dla psa stanowi prawdziwe zagrożenie.

 • Czekolada – zawiera trującą dla psa teobrominę oraz kofeinę
 • Rodzynki i winogrona – spożycie zaledwie 10-12 winogron może stanowić dla czworonoga śmiertelne zagrożenie.
 • Cebula, czosnek, szczypiorek – mogą doprowadzić do anemii
 • Pestki owoców – brzoskwiń, moreli, jabłek i wiśni zawierają trujący heterozyd cyjanogenny 
 • Awokado – owoce i liście zawierają toksyczne dla psa środki grzybobójcze, stosowane w uprawie
 • Orzechy makadamia – kilkanaście godzin po spożyciu powodują wymioty, osłabienie i drgawki
 • Kości po obróbce termicznej – są nisko przyswajalne a ich nadmiar powoduje silne wysuszenie kału i stwarza ryzyko zaparć i niedrożności jelit.

Przeczytaj także

Targi PetExpo 2022

W najbliższy weekend, 16-18 września, wybieramy się na kolejną imprezę targową – targi PetExpo, gdzie zaprezentujemy się pośród 170 wiodących firm z branży pet.

Przeczytaj artykuł